Türkiye’de bulunan 166 üniversitenin akademik olarak performansları ODTÜ University Ranking by Academic Performance Laboratuvarı tarafından hazırlanan raporda açıklandı. Akademik bakımdan Türkiye’de bulunan en iyi üniversite Hacettepe Üniversitesi oldu.

ODTÜ University Ranking by Academic Performance Laboratuvarı’nın hazırladığı ve paylaştığı rapora göre Türkiye’de yer alan 166 üniversitenin akademik performansları listelendi. Bu listeye göre ise Türkiye’de akademik performansı en yüksek üniversite Hacettepe Üniversitesi olurken, ikinci olarak ODTÜ ve üçüncü sırada da İTÜ bulunuyor.

URAP 2020 – 2021 Türkiye sıralaması ismiyle yayımlanan tablo, Clarivate Analytics / InCites ile YÖK’ün verileri kullanılarak hazırlandı. URAP 2020 – 2021 Türkiye sıralaması tablolarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Üniversite öğrencileri, okudukları üniversitenin eğitim seviyesine önem veriyor.

Hazırlanan bu liste içerisinde üniversitelerin özellikleri de göz önünde bulunduruldu. Devlet, vakıf, 2000 yılı önvesi ve sonrası gibi farklı değerlendirme grupları yer alırken toplamda 166 üniversite sıralandı. 166 üniversitenin 110’u devlet üniversitesi olurken 56’sı ise vakıf üniversitesi oldu. 

166 üniversitede toplamda 82 bin 305 öğretim üyesi yer alırken, öğrenim gören öğrenci sayısının ise 2 milyon 294 bin 82 bin 305 olduğu açıklandı. Sıralamada yer alan üniversitelerde etki değeri yüksek dergilerde (Q1, Q2, Q3) yayımlanan toplam makale sayısının 31 bin 271 olduğu raporlandı. 

Devlet üniversiteleri’nin başarı oranı vakıf üniversitelerine göre daha yüksek.

Vakıf üniversiteleri olanak bakımından daha ileride olsa bile yayımlanan makalelerin çoğunluğu devlet üniversitelerinden çıktı. 31 bin 271 makalenin yüzde 84’ü devlet üniversitelerinden çıkarken, son 5 yılda 1 milyon 290 bin 687 aftın yüzde 85’inin de devlet üniversitelerine ait olduğu açıklandı. 

Sıralamada Hacettepe Üniversitesi en başarılı üniversite olurken, sırasıyla onu ODTÜ, İTÜ, İstanbul Üniversitesi, Koç, Gazi, Ankara Üniversitesi, Gebze Teknik, Bilkent ve Ege üniversiteleri takip etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz