Tanıtımı için merakla beklenen AMD‘nin yeni 6000 serisi kartların sızıntıları şimdiden gelmeye başladı. Igor’s Lab’ın ulaştığı performans sonuçlarına göre 6000 serisinin ortanca kardeşi RX 6800 XT, Nvidia’nın çiçeği burnunda ekran kartı RTX 3080’in önüne geçti.

AMD yeni nesil ekran kartları hakkında pek fazla reklam yapmadı ve aslında uzun süredir sessizce üzerinde çalıştığı kartlar hakkında da pek bir bilgi yoktu. Geçtiğimiz günlerde paylaşılan bir sızıntıya göre ise AMD kullanmayı sevenlerin yüzünü güldürecek haberler ortaya çıkmaya başladı. AMD yeni çıkaracağı kartların orta sınıfa konumlandırılmış olan kartı RX 6800 XT, 3DMark sonuçlarına göre RTX 3080 ile kıyaslandığında 4K çözünürlükte %18 daha hızlı. TimeSpy Extreme sonuçlarında ise %3 bir fark görünüyor.

RTX 3080’in yeni nesil AMD kartı ile baş edebildiği tek test sonucu ise Ray Tracing performansına odaklanan test olmuş durumda. Ray Tracing sonuçlarına göre Nvidia’nın kartı %22 farkla öne geçiyor. Wccftech sitesinin sonuçlarının da Igor’s Lab sonuçlarıyla örtüşmesi bu bilginin doğruluğunun fazla olduğunun da bir kanıtı.

Ekran kartı teknolojisi alanında 2020’nin sonuna doğru işler kızışmaya başlıyor. Nvidia’nın yeni nesil grafik kartları büyük bir performans artışı sağlamışken, AMD’nin sessizce gelip öne geçip geçemeyeceği ise yapılacak resmi açıklamalar sonrasında tam olarak belirginlik kazanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz