Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Spotify ve FOXPlay’i lisans almadığı takdirde Türkiye içindeki internet kullanıcılarının erişimine kapatılacağı konusunda bilgilendirdi.

Son çıkan yasa ile birlikte internet üstünden yayın yapan dijital platformların lisans alması ve ücret ödemesi gerekiyor. Bunun için de RTÜK‘e başvurarak gerekli lisans işlemleri sağlandıktan sonra yayınlarına devam edebiliyorlar. Bununla birlikte bu yasa çıktıktan sonra Netflix, Amazon Prime gibi platformlar başvuru yaparak geçtiğimiz dönemde lisanslarını almıştı.

Spotify lisans almadığı takdirde erişim engeliyle karşılaşabilir.

Ancak Spotify’ın da içinde olduğu bir takım platformlar ise lisans almakta geciktiği ve bu sebepten dolayı RTÜK tarafından uyarıldığı görülüyor. Bunun sonucunda RTÜK, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un ilgili maddeleri gereğince lisanssız dijital platformları uyardı. Yayıncıların 3 aya tekabül eden lisans ücretlerini peşinde ödedikleri takdirde 3 ay daha yayınlarına devam edebilecekleri bilgisini paylaştı.

RTÜK, yayıncıları yasa gereğince uyardıktan sonra gözler Spotify’ın gerekli işlemleri yapıp yapmayacağına çevrildi.

Üst Kurul 3 aylık ücret ödendikten sonra lisans işlemlerinin tamamlanması için belirtileny yayıncılar 3 ay daha süre verileceğini belirtti. Eğer bu duyurudan sonra başvuru yapılmazsa 72 saat içerisinde yayınlara son verileceği belirtildi. Başvuru yapılmaması durumunda sulh ceza hakimliğine başvurulacak ve yayınların engellenmesi talep edilecek.

Uyarılan yayıncılar arasında ise en çok merak edilen Spotify’ın ne yapacağı oldu. Dünya çapında 286 milyon kullanıcısı olan devasa yayıncı platformun, 130 milyon ise premium aboneliğe sahip üyesi bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz