Genellikle harici ekran kartı teknolojileriyle adını duyuran NVIDIA, farklı ürünler ve farklı teknolojilerle hitap ettiği kitlesini büyütmeye devam ediyor. NVIDIA her ne kadar en büyük yatırımı ekran kartına yapsa bile otonom makineler üstüne yaptığı çalışmalarla da biliniyor. Bunlardan birisi de geçtiğimiz gün açıklanan Jetson Nano 2GB oldu.

Jetson Nano 2GB Geliştirici Kiti aslına bakarsanız yeni bir teknoloji değil. NVIDIA daha öncesinden de Jetson Nano’yu geliştiriciler ve kendini geliştirenlere hitap edecek şekilde üretiyor ve satıyordu. Ancak yeni tasarlanan 2GB versiyonu daha gelişmiş özellikler ile ön plana çıkıyor.

Şu anda belirli internet siteleri üstünden ön sipariş için açılan ufak geliştirici kitinin kendisini ön plana çıkaran üstün özellikleri var. NVIDIA kartını tanıtırken “küçük, güçlü ve uygun fiyatlı” ifadelerini kullanıyor. İçerik ve fiyat olarak baktığınızda aslında bu ifadeler yerinde denilebilir. GPU olarak 128-core NVIDIA Maxwell ve CPU olarak Quad-Core ARM A57 @ 1.43ghz kullanılıyor. En yakın rakibi Raspberry Pi 3b+ ile kıyaslandığında fiyat ve teknoloji olarak üstün gözüküyor. Raspberry kartını 35$ bandına yerleştirmişken, Jetson Nano 2GB’ın ön sipariş fiyatı 59$ olarak belirlendi.

Aslına bakarsanız şu anda ön siparişi sunulan kart, öncülü olan Jetson Nano’dan daha ucuza satılıyor. Öncesinde kartı almak istediğinizde 99$ ödemeniz gerekirken şu anda bu fiyat düşürülerek daha rekabetçi bir hal almış durumda.

Fiyatlandırma konusu ise ülkemizde vergi ve döviz kurunun yüksekliğinden dolayı iç ferahlatıcı sonuçlarda olmuyor. Amazon.com sitesi üstünden almak isterseniz kargo ve vergiler dahil şu andaki kur üzerinden hesaplandığında 835TL civarına gelmektedir. NVIDIA resmi sitesinden ise OpenZeka isminde bir siteyle anlaşmış olduğu görülüyor ve fiyat olarak 649TL belirlenmiş. Şu anda ön sipariş olarak görünen Jetson Nano’nun dağıtımının 26 Ekim itibariyle yapılacağına dair bir ibare bulunuyor. Gönül isterdi ki, döviz kuru ve vergilendirmeler bu tarz teknolojik geliştirici kitleri için daha uygun bir hal alabilsin ve ülkemizde daha fazla kişi kendisini geliştirerek dünya ile yarışabilir duruma gelebilsin.

Aslına bakarsanız bu tarz ufak ve pratik geliştirici kitleri kendini AI ve robotik alanında geliştirmek isteyen kişiler için biçilmiş kaftan. İçinde tümleşik halde gelen bileşenlerle beraber NVIDIA’nın açık kaynak kodlu olarak paylaştığı projeler ve öğretici dökümanlar ile amacınız bu alanlarda gelişmek ise güzel fırsatlar sunabilir. NVIDIA’nın geliştirdiği Jetson AI üzerine çalışmak istiyorsanız bu geliştirici kiti tam aradığınız özelliklere sahip ve geliştirdiğiniz yeteneklerle Jetson AI sertifikalarına da sahip olabiliyorsunuz. Aynı zamanda topluluğun sunduğu kaynaklara ve projelere de erişebiliyorsunuz.

Bu ufak ama çok yetenekli geliştirici kitini NVIDIA’nın kendi internet sitesi üstünde de inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz