Günümüzde sosyal medya, internet kullanıcılarının vakitlerinin çoğunu geçirdikleri platformlar olarak yer alıyor. Dünya çapında Twitter, Instagram ve eskisi kadar yoğun olmasa da FaceBook internet kullanımının büyük bir çoğunluğunu kapsıyor. Hatta TikTok uygulamasının yaşadığı gibi devletler arası krizlere bile yol açabiliyor.

Türkiye’de ise uzun süredir kullanımda olan ve popülerliğini hiç kaybetmeyen platform olan Ekşi Sözlük yer alıyor. Türkiye’de interaktif sözlük sitelerinin atası olarak kabul edilen Ekşi Sözlük belirli bir takım kuralları olan ve tüm yazarların bu kurallara tabii olduğu bir internet sitesi. Yazar olabilmek için öncelikle 10 adet tanım yapmak ve sonrasında da bu yazılarınız incelenip, kabul edilene kadar çaylak statüsünde beklemek durumundasınız. Bu bekleme süresi kimi kullanıcılar için 2 ay olabilirken, kimi yazarlar için 3 yıla kadar bile uzayabiliyor.

EkşiSözlük, ssg rumuzuyla bilinen Sedat Kapanoğlu tarafından kurulmuş bir internet sitesidir.

Bu günlerde ise Ekşi Sözlük büyük bir kullanıcı protestosuyla karşı karşıya kalmış durumda. ssg olarak bilinen Sedat Kapanoğlu başka projelerle ilgilenmek için sitenin asıl yöneticiliğini kanzuk rumuzuyla tanınan Başak Purut’a devretmişti. Purut geçtiğimiz günlerde hayatını gazeteci Alexandra Arzat ile birleştirdi. Olaylar ise tam anlamıyla bundan sonra başkadı. Arzat evliliğine dair yazılarını Ekşi Sözlük üzerinde paylaşmaya başladı ancak Arzat’ın yazar profilini inceleyenler ilginç bir durumla karşılaştı. Arzat, sözlük hesabında girmesi gereken 10 tanımı yapmamış ve çaylaklık dönemini yaşamadan siteye yazar olarak kabul edilmişti.

Ekşi Sözlük, 20 yılı aşan süresiyle Türkiye internet tarihinde yaşayan tarihi bir çınar olarak kabul edilebilir.

Bu durumu gören yazarlar ise hem Arzat’ın çaylak olmadan yazar olmasını, hem de yazdıklarını irdeleyen yazılar yazmaya başladı. londonphile isimli yazar ise Arzat’ın yazılarını kişiselleştirerek eleştirmesi ve siteyi bırakacağını söylemesiyle Başak Purut’un eşi tarafından tepki gördü ve “yolun açık olsun paşam” diyerek yanıtladı. Bu mesajdan kısa süre sonra ise londonphile isimli yazarın hesabı engellendi.

Bunun üstüne tepkiler çığ gibi büyümeye başladı. Sözlük adeta ikiye bölündü. Kimi yazarlar londonphile isimli yazarın çizgiyi aştığını belirtirken, geri kalan çoğunluk ise sözlük yönetiminin adaletsiz ve kuralsız bir şekilde davrandığını söylerek protesto etmeye başladı. Bu haber yazılırken Ekşi Sözlük üstünde protesto içeren mesajlar 3 bini aştı ve artmaya devam ediyor. Protesto edenlerin istedikleri Arzat’ın çaylaklığa döndürülmesi ve her yazar gibi kurallara uygun bir biçimde yazarlık statüsüne geçmesi. Arzat’ı eleştirdiği için hesabı kapatılanların hesapları açılması.

Şu anda Ekşi Sözlük yönetimi bu protestolara karşı herhangi bir açıklama yapmadı. Bir süre sonra tepkilerin kendinden dineceğini ve sonrasında önemsenmeyeceği düşünülüyor olabilir. Geçtiğimiz senelerde de benzer protestolar yaşanmış ve yazarlar mesajlarını silmeye başlamıştı. Bu sebepten dolayı Ekşi Sözlük, 2 mesaj silme aralığını 30 saniyeye çıkararak bir çözüm arayışısında olmuştu. Bu protestonun neler doğuracağı belli değil ancak Ekşi Sözlük gibi organik içeriklere sahip internet sitelerinde gündem çok hızlı şekilde değişebiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz