Uzay, insanlık için sonu şu an için bilinmeyen bir boşluk olsa da dünyamızın yakınından geçen bir göktaşı bilim adamlarının ilgisini çekti. Son yapılan açıklamaya göre bir göktaşı, dünyamınızın yakınından şimdiye kadar görülmemiş bir hızda geçti.

22 Ekim tarihinde gezegenimizin yakınından geçen 2020 UF3 isimli göktaşını Sanal Teleskop Projesi tespit etti. Rekor hızla geçen asteroid, gezegenimizin 42 bin kilometre uzaklığına kadar yaklaştı. Bu mesafe dünya ile ay arasındaki mesafenin %11’i kadar bir uzaklığa tekabül ediyor.

2020 UF3’ün hızı saniyede 22 kilometre olarak NASA raporlarına geçti. Bu hız saatte 79 bin kilometre etmektedir. Eğer dünyanımızın çevresinde bu hızla dönseydi, yörüngede bir saat içerisinde 2 tur atabilirdi.

Sanal Teleskop Projesi tarafından yapılan açıklamada, astronomi topluluğu tarafından şimdiye kadar gözlemlenmiş en hızlı göktaşının 2020 UF3 olduğu belirtildi. Topluluk konuya ilişkin açıklama da yaptı:

2020 UF3 gezegenimizin fazlasıyla yakınına geldi ve 42.000 kilometre kadar yakınlaştı. Bunu dünya ve ay arasındaki uzaklık olarak hesaplarsak %11’i kadar yapmaktadır.

STP’nin açıklamasının yanı sıra göktaşının görüntüsü de paylaşıldı. Bu görüntü pek net olmasa bile robotik birim tarafından tespit edilen göktaşının 3 saniye içerisinde tespit edilebilen görüntüsü bulanık ve bozulmalar var. Tarihe tanıklık edilmiş olması açısından da ayrı bir önem taşıyor.

Asteroid’i keşfeden Lemmon Dağı araştırma ekibi’ne göre 21 Ekim tarihinde geçen göktaşının büyüklüğü 13-57 metre arasındadır. Şimdiye kadar tespit edilen göktaşlarına kıyasla küçük olsa bile hızı itibariyle büyük ilgi uyandırdı.

Galaksimizde her ne kadar büyük asteroidler olmasına rağmen Güneş ve Jüpiter’in çekim kuvvetinin gezegenimize oranla yüksek olduğu için dünyaya büyük asteroidlerin çarpmasına engel oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz