Arkansas Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları grafenin termal hareketlerini yakalayıp elektrik akımına çevirebilen bir güç devre inşa ederek bilimsel bir gelişime öncülük etti.

Grafenin termal hareketlerini yakalayarak ısı enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren devreler yakın gelecekte düşük enerji ihtiyacı duyan elektronik ve benzer cihazlar için enerji ihtiyacını karşılayabilir. Bu keşif aslında daha önce yapılan bir keşfin devamı niteliğinde. Üç yıl önce desteksiz durabilen bir grafen yapısı keşfeden bilim insanları, devam eden çalışmaları sonucunda sınırsız güç üreten devreyi üretebildi.

Grafen yakın gelecekte çok fazla kullanılacak bir madde olabilir.

Bu çalışmanın sonuçları bilim sektöründe ilgiyle karşılandı. Brownian hareketi olarak bilinen, atomların termal hareketleriyle güç üretemeyecek kadar küçük olması görüşüyle çeliştiği için keşfedilen bu buluşun tartışmaları bilim çevrelerince devam ediyor.

Arkansas Üniversitesi bilim insanlarına göre oda sıcaklığında bulunan grafenin termal hareketleri bir devre üstünde enerji üretmek için yeterli oluyor. Açma kapama düğmesi gibi çalışan uçlar için de yeterli olduğu belirtildi.

Bu keşfin gelişim sürecinde henüz yeni bir olgu olan stokastik termodinamiği bilgileri kullanıldı. Grafen ile devrenin simbiyotik bir bağı olmasının sonucu olarak iki farklı yapının sıcaklığının birbirine ulaştığı durumda ısı geçişinin olmadığı belirtildi. Bu keşif ile birlikte termodinamiğin ikinci yasası tekrardan tartışmaya açıldı.

Başka bir keşif ise daha yavaş ve düşük frekansta elde edilen bir akım oldu. Teknoloji açısından büyük önem arz ediyor, bunun sebebi ise küçük elektronik cihazlar teoride sonsuza kadar herhangi başka bir kaynağa bağlı olmaksızın kendi başına çalışabilecek.

Bilim insanlarının bir sonraki amacı ise doğru akımın kapasitörler içerisinde depolanabilmesi olacak. Hergün daha da küçülen ve enerji ihtiyacı düşen cihazların çalışması hedeflenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz